Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia – projekt sąsiedzki Drukuj

Projekt rewitalizacyjny pt. „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia” zrealizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy we współpracy z klubem osiedlowym Nasz Klub RSM Praga Osiedle „Generalska”. Środki finansowe na jego wykonanie pozyskane zostały z Funduszu Animacji Kultury 2018.

W ramach projektu odbywały się pod okiem doświadczonego twórcy lokalnego – Agnieszki Kazały - pisarki i grafika, spotkania sąsiedzkie w formie warsztatów pisarskich i ilustratorskich. Projekt zakładał stworzenie przez mieszkańców naszej Dzielnicy historyjek obrazkowych do krótkich tekstów przeznaczonych dla dzieci młodszych. Bajki te zostały wydane nakładem Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro w postaci kart narracyjnych do teatrzyku Kamishibai.

Kamishibai wywodzi się z Japonii (jap. kami – papier, shibai – sztuka) i jest metodą czytania, która posługuje się planszami z obrazkami i tekstem (książka obrazkowa) oraz drewnianą skrzynką, będącą swoistym parawanem, w której przedstawiane są opowiadania, bajki. Kamishibai nazwany jest również teatrem obrazkowym bądź teatrem ilustracji.

Warsztaty prowadzone były na obszarze Targówka Mieszkaniowego, w pomieszczeniach Naszego Klubu. W Przedszkolu Integracyjnym Nr 120 oraz Przedszkolu Nr 103 miały miejsce spotkania podczas których przedstawione zostały na roboczo dzieciom, nauczycielom i opiekunom bajki stworzone w ramach projektu. Przedszkolaki, nauczyciele i opiekunowie byli pierwszymi ich recenzentami.

W filii Biblioteki Publicznej na Targówku tj. Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 oraz Naszym Klubie odbyły się spotkania promocyjne bajek stworzonych w ramach projektu. Autorzy i ilustratorzy bajek obdarowani zostali upominkiem – „Katalogiem bajek”, który zawiera wszystkie bajki i część ilustracji.

Bajki przekazane zostaną do placówek dziecięcych Biblioteki Publicznej na Targówku. Komplet bajek będzie również dostępny w Naszym Klubie. Mamy nadzieję, że bajki spodobają się i będą zachęcały dzieci i ich rodziców, dziadków, opiekunów do wspólnego czytania.

Do pobrania:

Bajka pt. „Pieszki Agnieszki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 70,2MB)
Bajka pt. „Bałwanek Marianek” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 17,1MB)
Bajka pt. „Chrońmy przyrodę” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 13,4MB)
Bajka pt. „Historia żółtej rękawiczki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 42,2MB)
Bajka pt. „Księżycowo” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 45MB)
Bajka pt. „Marzenie Ani” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 5,7MB)
Bajka pt. „Misie Puchatki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 40,5MB)
Bajka pt. „Mój pies” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 43,3MB)
Bajka pt. „Na spacerze” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 3MB)
Bajka pt. „Niespodzianka w przedszkolu” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 59,4MB)
Bajka pt. „Opowiastka o Zajączku Guzdrale” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 51,5MB)