„Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia” – projekt sąsiedzki Drukuj

26 listopada w Naszym Klubie i 27 listopada w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 odbyły się spotkania podsumowujące projekt a zarazem promujące bajki stworzone w ramach projektu rewitalizacyjnego pt. „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia”. W spotkaniach wzięli udział autorzy i ilustratorzy bajek, przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze - mieszkańcy Targówka. Podczas spotkań przedstawione zostały bajki, a przy słodkim poczęstunku, w tym torcie w kształcie teatrzyku Kamishibai, można było porozmawiać z ich twórcami. Autorzy i ilustratorzy bajek obdarowani zostali upominkami – „Katalogiem bajek”, który zawiera wszystkie bajki i część ilustracji.

Bajki są efektem przeprowadzonych warsztatów literackich i ilustratorskich, które odbywały się pod okiem doświadczonego twórcy lokalnego - pani Agnieszki Kazały, pisarki i graficzki. Podczas warsztatów mieszkańcy naszej Dzielnicy napisali 14 bajek, które następnie zilustrowali. Bajki te zostały wydane nakładem Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro w postaci kart do teatrzyk Kamishibai*.

Bajki przekazane zostaną do placówek dziecięcych Biblioteki Publicznej na Targówku. Komplet bajek będzie również dostępny w Naszym Klubie. Mamy nadzieję, że bajki spodobają się i będą zachęcały dzieci i ich rodziców, dziadków, opiekunów do wspólnego czytania.

Biblioteka Publiczna na Targówku w partnerstwie z Naszym Klubem na realizację powyższego projektu uzyskała środki finansowe w ramach Funduszu Animacji Kultury 2018.
____________
*Kamishibai wywodzi się z Japonii (jap. kami – papier, shibai – sztuka) i jest metodą czytania, która posługuje się planszami z obrazkami i tekstem (książka obrazkowa) oraz drewnianą skrzynką, będącą swoistym parawanem, w której przedstawiane są opowiadania, bajki. Dlatego Kamishibai nazwany jest również teatrem obrazkowym bądź teatrem ilustracji.

Do pobrania:

Bajka pt. „Pieszki Agnieszki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 70,2MB)
Bajka pt. „Bałwanek Marianek” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 17,1MB)
Bajka pt. „Chrońmy przyrodę” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 13,4MB)
Bajka pt. „Historia żółtej rękawiczki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 42,2MB)
Bajka pt. „Księżycowo” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 45MB)
Bajka pt. „Marzenie Ani” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 5,7MB)
Bajka pt. „Misie Puchatki” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 40,5MB)
Bajka pt. „Mój pies” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 43,3MB)
Bajka pt. „Na spacerze” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 3MB)
Bajka pt. „Niespodzianka w przedszkolu” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 59,4MB)
Bajka pt. „Opowiastka o Zajączku Guzdrale” -  wersja elektroniczna bajki (PDF 51,5MB)