Listopad w BD53 Drukuj

Za oknem coraz zimniej, a w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej… wciąż słonecznie! W listopadzie przeprowadziliśmy dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych 16 zajęć promieniejących życzliwością. Nad wszystkim górował orzeł biały, a towarzyszyły nam pluszowe misie, kaczka Katastrofa, aktor Maciej Gąsiorek, a przede wszystkim – rozpalające wyobraźnię książki.

Odwiedził nas pan Wojciech Widłak. Wyjaśniał licznie przybyłym na spotkanie dzieciom, jak tworzy swoje opowiadania, a także czytał fragmenty m.in. „Pana Kuleczki”. Zaangażował najmłodszych do zabawy z bohaterami jego książek, takimi jak kaczka Katastrofa czy mucha Bzyk-bzyk. Odgrywali scenki, używając kukiełek zwierzęcych postaci.

Jak co miesiąc, przybył do nas aktor teatru Rampa – Maciej Gąsiorek. Wspólnie z uczniami czytał ich ulubione książki.

W minionym miesiącu mieliśmy wiele okazji do świętowania.

Wraz z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej uczciliśmy w czasie zajęć setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Śpiewaliśmy hymn i piosenki patriotyczne dla dzieci, rozmawialiśmy o symbolach narodowych, a także opowiedzieliśmy naszym gościom legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Na zakończenie rozwiązywali zadania plastyczno-edukacyjne związane z tematyką spotkania.

Świętowaliśmy również Światowy Dzień Pluszowego Misia Czytaliśmy grupom przedszkolnym opowiadanie pt. „Święta pana Misia”. Dzieci słuchały aktywnie, wcielając się w poszczególne postacie. Potem obejrzały bajkę o przygodach Troskliwych Misiów. Główną atrakcją zajęć był teatrzyk, w którym wystąpili nasi mali goście wspólnie z bibliotecznymi maskotkami misiów.

Z kolei wspólnie z klasami ze szkoły podstawowej uczciliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Rozmawialiśmy o tym, jak być miłym dla innych, obejrzeliśmy filmik motywujący do pomagania, ćwiczyliśmy zachowanie w różnych sytuacjach wymagających okazania dobroci i… po prostu uśmiechaliśmy się do siebie.

Ponadto szkoliliśmy klasy z pobliskich szkół podstawowych w zakresie obsługi systemu bibliotecznego Mateusz, a przedszkolaki z Tęczowego Kącika przyszły do biblioteki po raz pierwszy, by dowiedzieć się, gdzie leżą ich ulubione książki, obejrzeć bajkę o wizycie świnki Peppy w bibliotece i wysłuchać opowiadania pt. „O dzieciach, które kochają książki”.

Przeprowadziliśmy również zajęcia o twórczości Wandy Chotomskiej i podróżach Neli Małej Reporterki.

IBUK Libra

DKK na Targówku