„Jesień- czas odpoczynku, zabaw i wesel w kulturach wiejskich” - prelekcja w Czytelni Drukuj

Elżbieta Piskorz-Branekova, etnografka, badaczka kultury ludowej, zaprezentowała 4 października w Czytelni Naukowej prelekcję pt. „Jesień czas odpoczynku, zabaw, wesel ale i pracy w kulturach ludowych”.

Jesień to czas dostatku, ale i czas ciężkiej pracy dla całej rodziny. Trzeba zebrać zbiory, następnie zaorać pole i zasiać rośliny ozime. Kobiety wyrywały, suszyły len. O tej porze roku trzeba było również pracować przy wykopkach i winobraniu. Bardzo ładnie obrazuje to cytat „Od Świętej Jadwigi na polu wyścigi”. Ale nie tylko praca gościła jesienią w kulturach ludowych, był to także czas wesel. Dawniej to rodzice decydowali o wyborze partnera, istniała funkcja swata – najczęściej był to starszy, szanowany mężczyzna.

Kolejnym etapem były zaręczyny podczas których ustalano warunki małżeństwa. Kiedy minął okres narzeczeństwa, wesela odbywały się jesienią. Panna młoda miała na głowie wianek, który był symbolem dziewictwa, do ślubu państwo młodzi jechali razem na koniach, albo bryczką. Wesele było świętem całej społeczności, zapraszano na nie całą wieś. Po powrocie ze świątyni trwała zabawa podczas, której następowały oczepiny, od tej pory panna młoda nie mogła pokazywać się bez czepka na głowie.

PA0400131
PA0400141