Lato w Mieście w BD53 Drukuj

Japonia, Islandia, Tajlandia, Zanzibar… Cały świat na wyciągnięcie ręki… ku książkom. W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 wakacje upłynęły pod znakiem podróży do odległych zakątków świata. Uczniowie, którzy nas odwiedzili, brali też udział w szkoleniach na detektywów.

W ciągu dwóch miesięcy w naszych zajęciach w ramach akcji „Lato w Mieście” uczestniczyło ponad 600 osób.

Przygotowaliśmy prezentację o najpopularniejszej w Polsce dziewczynce piszącej książki, czyli o Neli Małej Reporterce. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat jej wypraw, a także życia codziennego w Polsce. Poznały też historię Tippi - Francuzki, która pierwsze dziesięć lat życia spędziła w Namibii, bawiąc się ze słoniami, surykatkami, zebrami, gepardami i innymi dzikimi zwierzętami. Nasi wakacyjni goście z zainteresowaniem słuchali fragmentów książek Neli, m.in. o wizycie w schronisku dla tygrysów w Tajlandii czy w świątyni małp na wyspie Bali. Obejrzeli też odcinek programu telewizyjnego Neli dotyczący sierocińca dla zwierząt na Kostaryce. A potem długo, z wypiekami na twarzy przeglądali wszystkie dziesięć książek napisanych przez Małą Reporterkę.

Również duże zainteresowanie wzbudziły nasze pozostałe tematy zajęć. Z pomocą książek i multimediów uczniowie odkrywali piękno Islandii oraz Japonii, a także dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek na temat kultury i życia codziennego w tych krajach. W czasie spotkań o Kraju Kwitnącej Wiśni nauczyli się nawet mówić po japońsku podstawowe zwroty, takie jak powitania, pożegnania i podziękowania. – Sayonara! – krzyczeli wesoło, kiedy wychodzili z biblioteki.

Oprócz zaszczepiania w dzieciach bakcyla do czytania książek i do podróżowania prowadziliśmy również wakacyjne szkolenia na detektywów. Uczestnicy poznali słynnych przedstawicieli tej profesji oraz tajniki ich pracy, a potem… sami próbowali swoich sił, rozwiązując zagadki i słuchając opowiadań o przygodach Detektywa Pozytywki.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy wzięli udział w „Lecie w Mieście” w naszej bibliotece, napełnili się pozytywną energią i z radością będą do nas wracać w czasie roku szkolnego, by dzięki książkom poznawać świat, a także miło spędzać czas wspólnie z bohaterami – nie tylko lektur.

cid_145
cid_314