Trąba słonia Drukuj

Słoniowa trąba spełnia wiele istotnych funkcji. Jest tak szalenie ważna ze względu na jej możliwości, bo dzięki trąbie słoń może: oddychać, jeść, pić, kąpać się, polewać wodą, komunikować ze stadem, bronić przed atakiem drapieżników lub wykorzystywać w walce o samicę z innym słoniem. Trąba ma aż 40 tysięcy mięśni. To więcej niż w całym ciele człowieka.

Funkcja chwytna pozwala na zbieranie pożywienia z ziemi i zrywanie młodych pędów z gałęzi drzew. Trąba pozwala słoniowi podnosić i przenosić znaczne ciężary. Dzięki trąbie słonie nabierają wody, którą potem wlewają sobie do pyska usytuowanego pod trąbą lub polewają nią swoje ciało dla ochłody w upalne dni. Jednorazowo słoń może wciągnąć do trąby aż 5 litrów wody! Słoń pomimo swoich pokaźnych rozmiarów jest dobrym pływakiem. Pływając wykorzystuje trąbę jak peryskop łodzi podwodnej, wystawiając nad powierzchnię wody, aby zaczerpnąć powietrza, które jest mu niezbędne do oddychania. Wyrostki na końcu trąby pełnią funkcję chwytną. Dzięki trąbie słonie wydają dźwięki, którymi porozumiewają się na duże odległości. Słonie mają bardzo dobry słuch. Słyszą z odległości 20 kilometrów. W razie zagrożenie trąbienie słyszalne jest z dużej odległości i skutecznie alarmuje inne osobniki, które ruszają na pomoc.

W czasie akcji „Lato w mieście” w dniu 20 sierpnia 2018 roku w Czytelni Naukowej Nr 1 odbywały się zajęcia popularnonaukowe dotyczące fenomenalnych cech zwierząt. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej Nr 378 w Warszawie.

 

P82003401
P82003451
P82003521
P82003541
P82003601
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`