Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w BD65 Drukuj

Na początku sierpnia Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 aktywnie włączyła się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego - wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji „Burza”. Walki toczyły się w lewobrzeżnej części miasta i na niewielkim obszarze prawobrzeżnej Warszawy oraz w Puszczy Kampinoskiej i w Legionowie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mieli możliwość wysłuchania pieśni z tego okresu. Piosenki były z naszymi żołnierzami od wieków. W trudnych chwilach podtrzymywały na duchu i zagrzewały do walki. Pomagały znosić trudy samotności i tęsknoty za bliskimi. W czasie okupacji i Powstania powstało szereg utworów, dla potrzymania ducha narodu. Niektóre z nich  tworzone były spontanicznie, a inne z inspiracji wydawnictw Armii Krajowej kolportującej później m.in. zbiór „Pieśni walki podziemnej".  Były rozpowszechniane anonimowo, ale autorami byli wybitni kompozytorzy tacy jak Andrzej Panufnik, Witold Lutosławski czy Jan Maklakiewicz oraz poeci tacy jak Aleksander Maliszewski czy Krzysztof Kamil Baczyński. Słuchaliśmy między innymi  pieśni „Warszawskie dzieci”, „Marsz Śródmieścia”, „Pałacyk Michla”, „Marsz Żoliborza”, „Chłopcy silni jak stal” i in. Oprócz przeglądu muzyki powstańczej, starsi czytelnicy mieli możliwość wysłuchania fragmentów książki M. Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.

Sporym zainteresowaniem naszych gości cieszyła się wystawka książek polecanych, dotyczących Powstania. Dla najmłodszych przygotowane były kolorowanki przedstawiające scenki z tego okresu.

start1 stop1 bwd1 fwd1

IBUK Libra