Fenomenalne zwierzaki w CN1 Drukuj

Słonie nigdy niczego nie zapominają. Jako jedyne na Ziemi mają 4 kolana i wyjątkowo czuły aparat słuchowy, który pozawala im usłyszeć się z odległości 20 kilometrów. Gepard w 3 sekundy jest w stanie rozwinąć prędkość 120 km na godzinę. To jedyny kot, który nie potrafi chować pazurów. Nie ryczy jak inne kotowate, ale potrafi ćwierkać jak wróbel, syczeć jak wąż, mruczeć i miauczeć jak kot i rechotać jak żaba. Na dalekiej północy żyje żaba, która przez większość roku jest zamarzniętą bryłką lodu.

Zamarzając zatrzymuje się serce żaby i ustają wszelkie funkcje życiowe. Gdy nastaje wiosna lód topi się, a jej serce rusza. Żaba je, biega i rozmnaża się jakby nigdy nie była zahibernowana. Żabka szklana ma przezroczysta skórę i przezroczyste mięśnie, dlatego widać co zjadła i jak bije jej serce. Afrykańska żaba byk ma zęby i jest drapieżna. W warunkach hodowlanych potrafi dożyć 35 lat. W środowisku naturalnym w okresach suszy zagrzebuje się w wysychającym błocie czekając na deszcz. Z nadejściem pory deszczowej padający deszcz rozpuszcza skorupę zaschniętego błota uwalniając żabę, która zaczyna żerować i rozmnażać się. W Ameryce Południowej żyje mała kolorowa żabka, której dotyk zabija każdego, kto miał kontakt z jej śmiercionośnym śluzem. Rekin ma najlepszy węch na Ziemi. Potrafi wyczuć 1 cząstkę krwi w basenie olimpijskim wody. Kameleon zmienia barwę jak chce „pogadać”, jak zmienia się temperatura powietrza i pora dnia. Jego wyjątkowe oczy widzą w podczerwieni. Potrafi je tak przekręcić, że widzi co dzieje się z tyłu głowy. W ułamku sekundy długi lepki język potrafi wyrzucić na odległość kilkudziesięciu centymetrów, aby złapać smacznego owada.           

Te i inne ciekawostki ze świata przyrody były tematem spotkania w dniu 5 lipca 2018 roku w czasie trwania programui „Lato w Mieście 2018” w Czytelni Naukowej Nr 1. Na spotkanie z ciekawymi zwierzakami przybyły dzieci ze Spółdzielczego Domu Kultury „JOWISZ”.

 

P7050279
P7050309
P7050313
P7050320
P7050322
P7050323
P7050334
P7050335
P7050337
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`