Początek lata z dinozaurami w CN1 Drukuj

Dinozaury władały naszą planetą zanim pojawił się człowiek. Były bardzo liczne. Początek lata z dinozaurami w CN1 Skolonizowały morza, powietrze i lądy. Królowały niepodzielnie przez ponad 160 milionów lat. 65,5 miliona lat temu w ziemię uderzyła ogromna asteroida przybyła z pasa planetoid leżącego między Marsem a Jowiszem. Kosmiczny przybysz pędził w stronę Ziemi z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na sekundę. Z masą ponad biliona ton i średnicą 10 kilometrów przy tak dużej prędkości stał się przyczyną zagłady dla 90% żyjących mieszkańców naszej planety.

Uderzenie płonącej asteroidy wywołało na Ziemi ciąg niespotykanych dotąd katastrof. Gigantyczne tsunami, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, wielkie pożary i zima nuklearna trwająca kilka lat. Długa zima nuklearna była czynnikiem, który w konsekwencji przyczynił się do ostatecznej zagłady dinozaurów na Ziemi. Fragmenty ziemi i pyłu, które uniosły się wysoko w stratosferę po uderzeniu asteroidy odcięły Ziemię całkowicie od życiodajnego światła i ciepła rodzimej gwiazdy. Bez słonecznego światła i ciepła wszystko spowił mrok i zrobiło się bardzo zimno. Pierwsze wymarzły rośliny zielone, którym w procesie syntezy słoneczne światło i ciepło jest absolutnie potrzebne do życia. Bez roślin zaczęli wymierać roślinożercy, którzy ocaleli z licznych katastrof, ale nie mieli co jeść. Później przyszedł czas na mięsożerców, którzy żywili się roślinożercami i innymi mięsożercami lub ich padliną. Wiele lat później, gdy opadł pył krążący wokół Ziemi i światło słoneczne znów zalało naszą zmarzniętą planetę swoją ekspansję rozpoczęły ssaki. Życie odrodziło się, ale w innej formie z innym gatunkiem dominującym na czele.


W dniu 29 czerwca 2018 roku w czasie programu Lato w Mieście w Czytelni Naukowej Nr 1 odbywały się zajęcia popularnonaukowe przybliżające tematykę życia dinozaurów na Ziemi. W spotkaniu z dinozaurami uczestniczyły dzieci z klas 3 i 4 ze Szkoły Podstawowej Nr 52 w Warszawie.

 

1
2
3
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`