Kwiecień w BD53 Drukuj

Światowy Dzień Czekolady, Dzień Ziemi, rocznica urodzin Andersena… Kwiecień obfitował w różnorodne wydarzenia, a na każde z nich Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 przygotowała dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wiele atrakcji. Jakby tego było mało, odwiedzające nas dzieci uczestniczyły również w zajęciach o ich ulubienicy – Neli Małej Reporterce. W kwietniu odwiedziły nas dzieci z Przedszkoli: z Serduszkiem, Dziecięcego Kącika, Tęczowego Kącika oraz Szkół Podstawowych nr 99 i 206.

W czasie spotkań poświęconych baśniom Andersena przeczytaliśmy „Brzydkie kaczątko” i „Księżniczkę na ziarnku grochu”. Nasi mali goście mogli się przekonać, czy płynie w nich błękitna krew i wyrosną na księżniczki albo książęta. Wielu z nich skorzystało z tej okazji i… siadało na bibliotecznym żółwiu, pod którym leżało ziarenko grochu. Okazało się, że niektórym dziewczynkom (i paru chłopcom) bardzo doskwierała twardość grochu… W dalszej części zajęć słuchaliśmy piosenek o baśniach i rozmawialiśmy o ulubionych postaciach. Opowiedzieliśmy również o Andersenie przy pomocy prezentacji multimedialnej.

W minionym miesiącu nie tylko gościliśmy dzieci, lecz także sami byliśmy goszczeni. Naszych bibliotekarzy zaprosiła Szkoła Podstawowa nr 99. Najpierw spotkaliśmy się z grupą uczniów ze starszych klas. Opowiedzieliśmy o Andersenie, a także przeczytaliśmy jego mało znaną baśń pt. „Narzeczeni”. Następnie wybraliśmy się do innej sali, gdzie czekali na nas uczniowie z młodszych klas. Zaprosiliśmy ich do świata japońskiego teatrzyku Kamishibai. Przedstawiliśmy z jego pomocą dwie bajki. Ta forma czytania spodobała się dzieciom do tego stopnia, że poprosiły o kolejne bajki, które sprawiły im wiele radości.

Radość towarzyszyła również małym czytelnikom, którzy przyszli do naszej biblioteki na kolejne zajęcia prowadzone przez pana Macieja Gąsiora – aktora Teatru Rampa. Jego warsztaty głośnego czytania cieszą się coraz większym zainteresowaniem i z każdym miesiącem przychodzi na nie coraz więcej dzieci. Te, które raz przyjdą, chcą przychodzić na każde kolejne spotkanie.

W związku z przypadającym w kwietniu Światowym Dniem Czekolady zaprosiliśmy 5-latki na zajęcia pełne rozmów o ulubionych łakociach. Rolę przewodnika po świecie słodkości pełniła Cecylka Knedelek, bohaterka książki Joanny Krzyżanek. Poza tym zapoznaliśmy dzieci z  innymi opowiadaniami, a także piosenkami i filmami animowanymi, w których dominującym wątkiem jest czekolada.

Jak chronić środowisko? Na to pytanie odpowiadaliśmy wspólnie z 5-latkami, które przyszły do nas na zajęcia dotyczące Dnia Ziemi. Rozmowę o nieśmieceniu, recyklingu i oszczędzaniu wody przeplatały tematyczne piosenki i wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Frączek i Agnieszki Nożyńskiej. Zwieńczeniem spotkania było rozwiązywanie łamigłówek o ochronie przyrody. Na zajęcia o ekologii przyszła do nas również grupa ze Szkoły Podstawowej nr 99.

Uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 206 odwiedzili bibliotekę, żeby poznać historię książki i pisma. Obejrzeli prezentację pt. „Droga książki od autora do czytelnika”, porównywali dawniejsze i współczesne sposoby wydawania książek, a także ich upowszechniania za pośrednictwem bibliotek i księgarni.

W ostatnim tygodniu kwietnia przybliżaliśmy grupom przedszkolnym przygody Neli Małej Reporterki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tej podróżniczce, wysłuchały fragmentów książki, m.in. o świątyni małp w Indonezji i obejrzały film o wizycie Neli w sierocińcu dla zwierząt w Kostaryce.

Przeprowadziliśmy również zajęcia dla 4-latków pt.  „Witajcie w świecie książek!”, podczas których spacerowaliśmy po najciekawszych miejscach biblioteki, pokazywaliśmy, gdzie można znaleźć odpowiednie dla tego wieku książki i  wyjaśnialiśmy, co trzeba zrobić, żeby zostać naszym czytelnikiem. Maluchy wysłuchały dwóch opowiadań: „Kicia Kocia w bibliotece” oraz „Franklin i książka z biblioteki”.

20180405_1128431
20180409_1134241