Czy długowieczność zależy od niskiej temperatury? Drukuj

Współcześnie żyjące rekiny grenlandzkie pamiętają czasy, gdy król Polski Jan II Sobieski Czy długowieczność zależy od niskiej temperatury?odniósł historyczne zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. Jak to możliwe? Okazało się, że ostatnie badania naukowe prowadzone na rekinach polarnych żyjących w lodowatych wodzach Grenlandii potwierdziły hipotezę, że są to najdłużej żyjące kręgowce na Ziemi. Rekiny polarne osiągają 5 metrów długości.

Są to największe ryby zimnych wód Arktyki. Rosną bardzo powoli – około 1 cm na rok. Niska temperatura zwalnia ich metabolizm. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 150 lat! Samice bywają większe od samców. Są mięsożerne jak wszystkie drapieżniki. Żywią się rybami i fokami nie gardząc mięsem reniferów i… białych niedźwiedzi polarnych. Rekiny wielorybie żyją długo, pływają powoli i rosną powoli. W porównaniu z rozmiarami ciała jakie osiągają to najwolniejsze ze zbadanych dotąd ryb na Ziemi. Pływają w stadach. Są jajożyworodne. Młode po urodzeniu mają około 60 cm. Zbadane dotąd osobniki z gatunku rekinów wielorybich miały po 400 lat i… miały się dobrze! Więc może granice ich długowieczności jeszcze nie do końca zostały poznane przez świat współczesnej nauki?


Te i inne ciekawostki ze świata przyrody były tematem spotkania, które odbywało się w dniu 27 kwietnia 2018 roku w Czytelni Naukowej nr I. W zajęciach poświęconych fenomenalnym cechom zwierząt uczestniczyli uczniowie z klasy 3 ze Szkoły Podstawowej Nr 28 w Warszawie.

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

WPEK

wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`