„Wiosna i lato w kulturze Słowian” prelekcja w Czytelni Drukuj

26 kwietnia w Czytelni Naukowej wyjątkowo fascynującą opowieść zaprezentowała Elżbieta Piskorz-Branekova, która latach 1974 - 2010 była kuratorem Działu Etnografii Polski i Europy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Opublikowała wiele prac naukowych i popularyzatorskich o kulturze ludowej, m.in. trzytomowe „Polskie stroje ludowe”, kilku tomów poświęconych ubiorom i zdobieniom, głównie z obszaru Zamojszczyzny. Napisała także książkę monograficzną pt. „Biżuteria ludowa w Polsce”.

Podczas bogato ilustrowanej prezentacji publiczność poznała wiele ciekawych obrzędów i zwyczajów, odnoszących się do wczesnej Wiosny, a nawet do przednówka, dziś jest to już historyczne, nieprecyzyjne określenie czasu liczonego na wsi pomiędzy okresem kończenia się zapasów żywności z poprzedniego roku w gospodarstwach, zwykle pod koniec zimy, a okresem zazielenienia się łąk oraz wyczekiwanego lata. Wiele takich obyczajów  miało na celu polepszenie plonów, życia i wnieść dostatek w gospodarstwie. W bułgarskiej tradycji pierwszego marca obchodzone jest święto Baby Marty (czyli Babci Marzec). Tego dnia przypina się do garderoby, plecaka, torby lub nosi na ręce Martenicę, która może mieć kształt breloczka, bransolety, pierścionka, kolczyków, pomponika, a także kształt dwóch laleczek – postaci Piżo i Penda charakterystycznych dla regionu sofijskiego.

Martenicę zawsze podarowuje się osobie bliskiej, nigdy nie kupuje się jej dla samego siebie. I nosi ją dopóty, dopóki zauważy się jeden z pierwszych znaków wiosny: bociana, kwitnące drzewo, larwę robaka. Martenica jest nie tyle ozdobą co swego rodzaju amuletem, który nie tylko przypomina nam o nieustanności cyklu życia i śmierci, ale również wyraża życzenie tego, abyśmy byli zdrowi, silni i szczęśliwi.

Zapraszamy na kontynuację prelekcji, która odbędzie się we wrześniu, oczywiście w Czytelni.

Obraz1
Obraz2