Luty w BD53 Drukuj

W lutym Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przy ul. Bazyliańskiej 6 zaoferowała najmłodszym czytelnikom mnóstwo atrakcji! Dwukrotnie odwiedził nas aktor teatru Rampa – Maciej Gąsiorek, znany m.in. z programu telewizyjnego „Pan Budzik”, w którym wcielał się w postać Piksela. Dzieci, które przyszły na prowadzone przez niego warsztaty, ćwiczyły sztukę głośnego czytania. Pan Maciej pokazał, że może to być świetną zabawą. Radził, jak uatrakcyjniać czytanie odpowiednią intonacją głosu, jak wyrażać emocje, żeby zaciekawić słuchacza itp. Wspólnie z dziećmi przeczytał z podziałem na role „Przygody Koziołka Matołka” i „Auta”.

2-godzinne spotkania wypełnione były również rozmowami m.in. o tym, ile radości daje czytanie. Aktor zabrał również uczestników zajęć na długi spacer po „labiryncie książek”, jak określił bibliotekę. Zachęcał do samodzielnego odkrywania skarbów, jakie się kryją w regałach.

W Walentynki nasi bibliotekarze odwiedzili Szkołę Podstawową nr 298. W tamtejszej świetlicy spotkali się z uczniami klas I-III. Opowiedzieli o zawodzie bibliotekarza, zachęcali do czytania książek. Dzieci wysłuchały zabawnych opowiadań Doroty Gellner zawartych w książce pt. „Zając”.

Zając i inne bajkowe postaci były też bohaterami przeprowadzonych w naszej bibliotece zajęć dla dzieci z Przedszkola z Serduszkiem i „Dziecięcego Kącika”. Pokazaliśmy prezentację o ulubionych bajkach. Maluchy z radością opowiadały o swoich ulubieńcach z książek i filmów animowanych, a także przeglądały nasz księgozbiór. Na zakończenie spotkania wysłuchały rymowanych opowiadań Doroty Gellner, w których pojawia się wiele nietuzinkowych postaci.

W związku z przypadającym w lutym Międzynarodowym Dniem Kota poświęciliśmy jedne z zajęć właśnie tym zwierzętom. Omawialiśmy kocie rasy i różnice między kocimi a ludzkimi zmysłami. Poza tym przeczytaliśmy opowiadanie o pierwszym dniu Kotka Splotka w szkole.

W minionym miesiącu świętowaliśmy z dziećmi również Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych małych czytelników z Przedszkola z Serduszkiem na zajęcia o języku polskim. Rozmawialiśmy o tym, jak mówić ładnie i poprawnie. Dzieci obejrzały krótką prezentację o gwarach. Pokazaliśmy też – przy pomocy wierszyków, tzw. łamańców językowych autorstwa Agnieszki Frączek i Małgorzaty Strzałkowskiej, że naszym językiem ojczystym można się świetnie bawić.

20180212_1725521
20180212_1731181