Warszawa i architektura modernistyczna – prelekcja w Czytelni Naukowej Drukuj

Warszawskie obiekty architektoniczne zbudowane w Warszawa i architektura modernistyczna – prelekcja w Czytelni Naukowejstylu zwanym modernizmem omawiane były podczas prelekcji varsavianistycznej 23 listopada przez Pawła Łosia i Monikę Demczyńską ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”. Wykład odbywał się w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019” współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Modernizm pojawił się na początku XX w. a jego bujny rozwój przypada na dwudziestolecie międzywojenne.

Odrzucał wszelkie przejawy historyzmu i stylizacji, jakiekolwiek zdobienia czy sztukaterie. Naczelną zasadą projektowania budowli stała się funkcjonalność. Nowe budynki charakteryzowały się dużymi i jednolitymi powierzchniami elewacji, utrzymanymi najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach. Przestronne, przeszklone klatki schodowe i wnętrza lokali, dobrze rozplanowana przestrzeń, duże okna zapewniające nieograniczony dostęp światła, odróżniały budowle modernistyczne od dziewiętnastowiecznych poprzedników. Najwybitniejszym osiągnięciem tego nurtu w Warszawie były Kolonie II, III, IV na Żoliborzu w latach 1927–1930 według projektów Barbary i Stanisława Brukalskich oraz Brunona Zborowskiego. Ostatnim znaczącym obiektem powstałym przed wojną, a zarazem najwspanialszym dziełem II Rzeczypospolitej, był Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. Zaprojektowany z niezwykłym rozmachem przez Zygmunta Plater-Zyberka zachwyca i dziś swoim pięknem i nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi.

start1 stop1 bwd1 fwd1

IBUK Libra