Impakt, który zmienił historię gatunku dominującego Drukuj

Krater uderzeniowy to najczęściej koliste zagłębienie powstałe na powierzchni planety lub innego ciała niebieskiego spowodowane upadkiem asteroidy (planetoidy), meteoru lub komety. Największy na Ziemi krater uderzeniowy powstał w wyniku impaktu do którego doszło 66 milionów lat temu. Krater Chicxulub znajduje się w Ameryce Środkowej na terenie Meksyku na Półwyspie Jukatan oraz częściowo na dnie Zatoki Meksykańskiej. Obecnie średnica krateru wynosi 180 km, a jej pierścień zewnętrzny 240 kilometrów. Obecnie krater ma głębokość 1 kilometra.

Badania wykazały, że po uderzeniu krater miał głębokość 30 kilometrów. Dziś zagłębienie jest płytsze, bo naniesione przez miliony lat osady zakryły większość czeluści. Sprawcą spustoszeń, które wówczas się dokonały była ogromna asteroida o średnicy 10 kilometrów i masie 1 biliona ton, która pędziła z oszałamiającą prędkością 75 kilometrów na sekundę. Przy tak imponujących rozmiarach i ogromnej prędkości w chwili kolizji wyzwolona energia uderzeniowa miała siłę 100 Tt (teraton)! Po uderzeniu w Ziemię pyły uniosły się w górę na wysokość kilku kilometrów odcinając całą planetę od światła słonecznego na ponad 4 lata! Klimat zmienił się gwałtownie. Było ciemno i zimno. Nastała zima nuklearna. Rozpoczął się łańcuch reakcji, które miały określone konsekwencje dla całej planety i życia, które na niej istniało. Uderzenie wywołało liczne wybuchy wulkanów oraz powodzie i ogromną falę tsunami, która okrążyła kulę ziemską kilkakrotnie i miała wysokość 600 metrów. Z gardzieli wulkanicznych oprócz rozżarzonej, płonącej lawy wydobyły się do atmosfery ogromne ilości pyłów i gazów oraz miliardy ton gryzącej siarki. Gorąca lawa wzniecała liczne pożary utrudniając oddychanie wszystkim, którzy przeżyli trzęsienia ziemi, upadek asteroidy i wielkie powodzie. Doszło do jednego z największych wymierań na Ziemi. Wyginęło wówczas ¾ (dziś badania wskazują, że mogło to być nawet 90%) gatunków istot zamieszkujących Ziemię włącznie z dinozaurami panującymi niepodzielnie na lądzie w morzu i w powietrzu. Przekornie koniec jednego gatunku stał się początkiem panowania drugiego. Gdy wyginą dinozaury – ssaki przejmą władzę na Ziemi. Miną miliony lat. Bezwłosa małpa, która zeszła z drzewa – spionizowany homo sapiens sapiens, czyli człowiek myślący zawładnie niepodzielnie planetą, na której kiedyś panowały dinozaury.

6 czerwca 2017 roku w Czytelni Naukowej nr I odbywały się zajęcia o charakterze popularnonaukowym w których uczestniczyły klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Warszawie. Tematem spotkania z uczniami był świat dinozaurów, które wyginęły przed milionami lat.    

 

P6060018
P6060022
P6060028
P6060033
P6060039
P6060040
P6060043
P6060044
P6060048
P6060056
P6060059
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Facebook

   

WPEK

wpek

Instytucje

   

`