Latające dinozaury Drukuj

Pterozaury z gr. „skrzydlate jaszczury” lub „ptasie jaszczury”. To latające gady blisko spokrewnione z dinozaurami.Latające dinozaury Żyły na Ziemi w okresie od 230 do 65,5 miliona lat temu. Były pierwszymi i największymi latającymi zwierzętami wszech czasów. Panowały niepodzielnie w powietrzu przez ponad 165 milionów lat. Skolonizowały wszystkie kontynenty. Wykształciły ogromną różnorodność form i rozmiarów. Odkryto dotychczas 60 rodzajów gatunków pterozaurów.

Od wielkości wróbla do olbrzymów o rozpiętości skrzydeł przekraczającą 12 metrów długości. Najstarsze gatunki pterozaurów miały szczęki uzbrojone w rzędy ostrych zębów i długie ogony. Z upływem czasu przez miliony lat długie ogony uległy redukcji, a bezzębne paszcze zaczęły przypominać kształtem ptasie dzioby. Pomimo, iż aktywnie latały poruszając skrzydłami, gdy chodziły po ziemi przyjmowały postawę spionizowaną. Pomimo rozmiarów skrzydeł budową ciała przypominały niedużego dwunożnego dinozaura. Skrzydła były zbudowane z błony skórnej jak u współczesnych nietoperzy. Kości pneumatyczne, puste w środku jak u obecnie żyjących ptaków były bardzo lekkie. Wielkie ażurowe wydłużone czaszki o wielkich oczach skrywały duże mózgi. Wydłużone czaski i złączone błoną pławną stopy pozwalały na sprawne pływanie i nurkowanie. Były stałocieplne i przeważnie mięsożerne. Rozmnażały się tak jak współczesne ptaki składając jaja. Małe pterozaury tuż po wykluciu były zdolne do samodzielnego lotu.

9 maja 2017 roku w Czytelni Naukowej nr I odbywały się zajęcia popularnonaukowe, w których uczestniczyli uczniowie z klas 3 ze Szkoły Podstawowej nr 206 w Warszawie. Tematem zajęć był fascynujący świat dinozaurów, które żyły przed wiekami.

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

WPEK

wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`