„Zima w Mieście 2017” w Bibliotece Drukuj

 

Relacja z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40

„Zima w Mieście” zawitała również na ul. Suwalską 11, czyli do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40. Przy współpracy Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 przygotowano i przeprowadzono zajęcia tematyczne dla grup zorganizowanych.

Jednym z tematów były „Wynalazki, które zmieniły świat…, czyli krótka historia rzeczy codziennych”. Pralka, kalosze, żarówka, długopis, odkurzacz, szczoteczka do zębów i wiele innych rzeczy… czy zawsze istniały i czy tak od początku wyglądały? Na te pytania młodzi słuchacze uzyskali odpowiedź podczas prezentacji serii zdjęć i opowieści  osoby prowadzącej. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawka staroci. Dzieci obejrzały starą lampę naftową, maszynę do pisania z przed stu lat, ciężkie żeliwne żelazko „na duszę”,  kałamarz. Rzeczą najbardziej tajemniczą okazała się tara, czyli praprababka  współczesnej pralki.

Drugi temat opowiadał „Wszystko o tańcu…” . Noooo… może prawie wszystko…., ale za to ciekawie.   Czy hip hop da się tańczyć w szpilkach?... a breakdance w długiej szerokiej sukni balowej? Po co wielkie lustro na całej ścianie w szkole tańca? Kiedy, dlaczego i jak ludzie tańczą?... O tym i o wielu innych rzeczach dowiedziały się dzieci podczas pogadanki o tańcu, która była urozmaicona filmikami i kilkudziesięcioma zdjęciami. Ponieważ „Zima w Mieście” była w karnawale, dzieci wykonały w bibliotece maski karnawałowe. Każdy uczestnik ozdabiał swoją maskę według własnego gustu.

Trzeci temat przygotowany dla uczestników brzmiał „Poznaj dzieci świata”. Pogadanka i zdjęcia dotyczyły dzieci z różnych kultur i miejsc na świecie. Czy dzieci wszędzie mieszkają, uczą się i bawią  tak jak dzieci w Europie?... Okazuje się, że nie. W bardzo wielu miejscach na świecie dzieciństwo jest naznaczone trudnymi warunkami bytowymi, ciężką pracą, a nawet przemocą i walką o przetrwanie. O tym też trzeba wiedzieć.

Ferie się skończyły… czekamy na wakacje!
 


05_zima_2017.jpg2
06_zima_2017
05_zima_2017.jpg2
06_zima_2017
start1 stop1 bwd1 fwd1
                                   
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`