Wystawa NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” w W29 Drukuj

1 marca obchodzimy NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”Wystawa NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w W29. W  Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 można obejrzeć miniwystawę poświęconą tym żołnierzom. Ekspozycja składa się ze zbiorów własnych biblioteki oraz wcześniej opracowanych materiałów.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Na dwóch planszach wystawowych zarysowano krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego – „Żołnierzy Wyklętych" działających w latach 1945-1954.

„Żołnierze Wyklęci” to osoby, które nie uznały końca II wojny. Żołnierze nie złożyli broni, ponieważ nie pogodzili się z zajęciem Polski przez Armię Czerwoną i włączeniem połowy jej terytorium do ZSRR. Wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Zastrzelenie sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” w obławie w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 roku uznawane jest za koniec ich zbrojnego oporu.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Wypożyczalni.

start1 stop1 bwd1 fwd1

IBUK Libra