Przedwiosenna wystawa etnograficzna w Czytelni Naukowej Drukuj

Marteniczki to urokliwe bułgarskie ozdoby, które wykonuje się z włóczki białejPrzedwiosenna wystawa etnograficzna w Czytelni Naukowej i czerwonej. Kolory te symbolizują czystość duszy (biały) oraz życie i zdrowie (czerwony). Marteniczka jest swego rodzaju amuletem, który nie tylko przypomina o nieustanności cyklu życia i śmierci, ale również wyraża życzenie, abyśmy byli zdrowi, silni i szczęśliwi. Według bułgarskiej tradycji pierwszego marca obchodzone jest święto Baby Marty (czyli Babci Marzec), gdyż ten miesiąc jest początkiem nadchodzącej wiosny.

Tego dnia przypina się marteniczkę do ubrania, plecaka, torby, nosi na ręce, zawiesza na drzewie. Może ona mieć kształt breloczka, bransolety, pierścionka, kolczyków, pomponika i wszystkiego, co podpowiada nam wyobraźnia. Popularne, charakterystyczne dla regionu sofijskiego, są marteniczki w kształcie dwóch laleczek – postaci Piżo i Penda. Marteniczkę zawsze podarowuje się osobie bliskiej, nigdy nie kupuje się jej dla samego siebie. Należy nosić ją aż zauważy się jeden z pierwszych znaków wiosny: bociana, kwitnące drzewo, larwę robaka, itp. Obyczaj ten, wywodzący się z czasów wczesnego średniowiecza, jest w Bułgarii żywo kultywowany pod dziś dzień.

Wystawę przygotowała ze zbiorów własnych Elżbieta Piskorz-Branekova, etnografka, znawczyni kultury ludowej narodów europejskich.

start1 stop1 bwd1 fwd1

DKK na Targówku