Zajęcia komputerowe w IV kwartale 2016 roku w W29 przy ul. Rembielińskiej 6a Drukuj

Podsumowując IV kwartał 2016 roku w odniesieniu do zajęć komputerowych, które odbyły się Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 przy ul. Rembielińskiej 6a, pragniemy przypomnieć, że są to zajęcia, w których uczestniczyć mogą osoby z pokolenia 50+ w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz mieszkańcy Warszawy w wieku 60+ w ramach projektu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora. Są to działania prowadzone na rzecz edukacji cyfrowej.

Zapraszamy zainteresowane osoby na bezpłatne, indywidualne porady z zakresu obsługi komputera, Internetu, smartfonu, tabletu, aparatu i innych urządzeń cyfrowych do naszej Biblioteki.

Problematyka prowadzonych zajęć była różna i uzależniona była od umiejętności komputerowych osób biorących udział w zajęciach - od początkujących do zaawansowanych. Warsztaty były prowadzone na komputerach bibliotecznych oraz na laptopach, tabletach i smartfonach uczestników zajęć.

Zaczynaliśmy od podstaw, czyli włączenia komputera (i różnic związanych z wyłączeniem), obsługi przeglądarki i wyszukiwarki internetowej. Przekazywaliśmy również wiedzę ze sposobów wyszukiwania napisanego hasła dzięki narzędziom wyszukiwania, czyli Wyszukiwarka, Mapy, Grafika, Filmy, itd. Wiele czasu na zajęciach poświęciliśmy na nawigację po stronie internetowej omawianą najczęściej na podstawie stron szkół lub tematów wybranych przez uczestników np. kuchnia, wycieczki, rękodzieło i portale informacyjne. Aby łatwiej było naszym kursantom korzystać z często odwiedzanych stron uczyliśmy jak dodawać te strony do zakładek.

Bardzo ważnym aspektem była także instalacja, aktualizacja programów antywirusowych i skanowanie komputerów.

Podczas zajęć pokazywaliśmy jak zamawiać i rezerwować książki on-line w Bibliotece Publicznej na Targówku, niezbędne jest do tego oczywiście posiadanie karty bibliotecznej.

Wielką zabawę mieliśmy z dalszym tworzeniem drzewa genealogicznego zapoczątkowanego na warsztatach prowadzonych w naszej Bibliotece w poprzednim kwartale.

Aby nauczyć się komunikować poznawaliśmy Skype'a - na początku rejestrując się i tworząc konto, szukając znajomych poprzez dodanie ich kontaktów jak i potwierdzenie zaproszeń, a następnie wysyłając wiadomości z użyciem załączników i emotikonów. Łączyliśmy się w trakcie zajęć i przeprowadzaliśmy testowe rozmowy i to nie tylko z prowadzącymi zajęcia, ale i ze znajomymi uczestników.

Zgłębiając zasady funkcjonowania Map Google uczestniczy warsztatów uczyli się jak trafić w wybrane miejsce na Ziemi. Kursanci przypominając znane sobie miejsca i poznając je na podstawie zdjęć Street View, szkolili się jak do nich dojechać poprzez wyznaczanie trasy i wyszukiwanie połączeń komunikacyjnych oraz rozkładów jazdy autobusów i pociągów.

Istotną częścią zajęć była nauka wysyłania wiadomości ze smartfonów i ze Skype’a. Tematyka wysyłania i odbierania e-maili dotyczyła różnych zagadnień z życia codziennego. Uczyliśmy jak pobierać zdjęcia i wysyłać je jako załączniki do tych wiadomości.

Treścią warsztatów dotyczących konta bankowego była nauka bezpiecznego korzystania z takiej formy płatności rachunków.

Ciekawym zagadnieniem dla uczestników okazała się kwestia podłączenia do sieci Wi-Fi z wpisaniem zaszyfrowanego hasła, które udostępniane jest użytkownikom biblioteki w trakcie zajęć.

Na wielu zajęciach przewijał się temat przegrywania zdjęć z aparatu fotograficznego do laptopa, a potem na pendrive'a lub płytę CD z użyciem darmowych programów do tego przeznaczonych takich jak Ashampoo czy Nero.

Podczas poznawania działania płyt CD z muzyką przerabialiśmy zagadnienia dotyczące autoodtwarzania i przeglądania zawartości płyty CD oraz tematyki tworzenia Biblioteki Windows Media Player.

Nie zabrakło także nauki pisania w edytorze tekstu. I to nie tylko w celu poznawania programu, ale i po to aby poznawać klawiaturę komputera i jej funkcje oraz doskonalić szybkość pisma.

Zajęcia cieszyły się wielką popularnością. Ogromnie nas to cieszy, że jesteśmy pomocni.

Statystyka zajęć przedstawiała się następująco w czasie IV kwartału 2016 roku: z warsztatów skorzystało 60 uczestników w trakcie 51 zajęć i 55 godzin ich trwania. Poniżej statystyka dotycząca całego roku kalendarzowego 2016: 167 uczestników, biorących udział w 140 zajęciach z przełożeniem na 170 godzin trwania kursów.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia komputerowe do naszej Wypożyczalni w godzinach od 1200-1500. Zapisać można się osobiście lub telefonicznie (nr telefonu: 22 675-11-45).

IMAG23421
IMAG23451